(Bečej 1888. - 1945 Novi Sad.)
Branislav Borota se smatra jednim od najuspešnijih gradonačelnika Novog Sada. Ovu funkciju obavljao je od 1927. godine, a bio je i prvi predsednik opštine do 1936. godine. Branislav Borota je rođeni Bečejac. Podataka o Boroti je relativno malo, ali evo skromnog priloga, još jedne slike u galeriji Bečejaca koje smo zaboravili.
Branislav Borota je rođen u Bečeju 29. avgusta 1888. godine u svešteničkoj porodici. Osnovnu školu je završio u Bečeju, a zatim u Segedinu pohađa gimnaziju i osmogodišnju muzičku školu, odsek za violinu. Upisuje studije prava u Budimpešti gde je diplomirao 1911. godine, i doktorirao 1914. godine, stekavši titulu doktora opšteg prava. Kao student bio funkcioner Kola mladih Srba u Budimpešti.
Po završetku studija radio kao vojni sudija u Budimpešti (1912-1922), a potom se seli u Novi Sad. Sudija Apelacionog i Kasacionog suda u Novom Sadu bio od 1922. do 1924 godine. Karijeru nastavlja kao pravni referent i sekretar Produktne i efektne berze (1924-1927).
Za gradonačelnika Novog Sada postavljen juna 1927. godine, a oktobra 1934. izabran za prvog predsednika opštine i tu funkciju obavljao do kraja 1936, kada je penzionisan.
Za vreme njegovog mandata Novi Sad je počeo da se razvija i dobija savremena urbana obeležja. Reformisana je gradska uprava, a opštinske službe osposobljene za efikasniji rad. Izvedeni su obimni komunalni radovi. Podignuto je više javnih zgrada, među kojima i nekoliko škola i delimično zgrada Banovine. U mnogim ulicama su postavljeni novi kolovozi, preuređena pijaca, bulevarom i drumsko-pešačkim mostom je grad povezan sa Petrovaradinom. Izgrađen je kaćki nasip, isušeno i obezbeđeno od poplava Ratno ostrvo, čime je oko 6.000 jutara plodne zemlje pretvoreno u oranice.
Od 1936. do 1941. se bavio advokaturom. Za vreme mađarske okupacije u Drugom svetskom ratu odbio da položi zakletvu na mađarski ustav, i bio lišen prava da se bavi advokaturom. Posle oslobođenja 1944. godine pa do smrti nalazio se na dužnosti savetnika u Gradskoj štedionici
Prevodio pravnu literaturu sa svetskih jezika. Bio je član masonske lože „Mitropolit Stratimirović“.
Bio osnivač i predsednik Gradske štedionice u Novom Sadu, koja je počela sa radom 1927. godine, predsednik Vodne zadruge u Novom Sadu, počasni predsednik Srpskog narodnog pozorišta, potpredsednik Aero kluba, počasni predsednik Saveza kulturnih društava i Srpskog zanatlijskog pevačkog društva Neven u Novom Sadu, jedan od osnivača Rotari kluba Novi Sad.
Odlikovan je Ordenom Svetog Save III, IV i V stepena i Ordenom Jugoslovenske krune IV stepena.
Bio rezervni kapetan I klase. Ličnim sredstvima sagradio je i održavao spomenik rodoljubima u Novom Sadu. Preminuo je 10. oktobra 1945. godine.
Većina Novosađana ne zna ko je bio čovek koji je sa svojim timom značajno trasirao pravce urbanog razvoja Novog Sada. Bečejci apsolutno ne znaju da je jedan od najuspešnijih gradonačelnika Novog Sada rođen upravo u Bečeju. Zato pišem, možda neko nekad naleti na ovaj tekst.
(Izvori: Enciklopedija Novog Sada, Almanah Dunavske banovine, portali Vesti, 021, Graditeljins, SNP, Facebook, Wikipedia)
Goran Crnojački
Branislav Borota, fotografija je u vlasništvu dr Radoslava Borote, sina Branislava Borote.
Branislav Borota dočekuje kralja Aleksandra I Karađorđevića na železničkoj stanici u Novom Sadu 10. juna 1934. godine. Fotografija: Zoran Knežev, Portret Novog Sada.
(Bečej 1916-1993), učesnik Narodnooslobodilaške borbe, društveno politički radnik SFR JUgoslavije, SR Srbije i AP Vojvodine. Odlikovan je ordenom narodnog heroja 1953. godine.
Oko sedamdesetih je bio predsednik opštine Bečej.
1926. Bečej - 2003. Bečej
Predsednik opštine od 1973-1979.
Nakon Drugog svetskog rata i poratne nemaštine, u novim društveno-političkim okolnostima, Bečeju i opštini Bečej biće potrebno dosta vremena da krene putem oporavka i prosperiteta.
Preokret se desio sedamdesetih godina prošlog veka, kada su nikle brojne fabrike, a vredi ih pomenuti: fabrika za doradu semena, fabrika stočne hrane, fabrički kompleksi „Sojaprotein“, „Karbodioksid“, fabrika obuće „Nova moda“, „Fasadna opeka“, pogoni „Fadipa“, pogoni „Flore“ sa hladnjačom i fabrika sušenog povrća „Bag“, u Bačkom Gradištu. To je bio period izgradnje i asfaltiranja većine puteva koji su našu opštinu povezali sa Novim Bečejom, Srbobranom, Bačkom Topolom i Žabljem. Pored ovoga, izgrađena je bar polovina stambenog fonda u društvenoj svojini.
Ovakav nagli razvoj doveo je opštinu Bečej na peto mesto u Vojvodini, po ekonomskoj razvijenosti!
A predsednik Opštine Bečej, baš u to vreme, od 1973-1979. godine, bio je Jovan Džakulin.
Rođen je u Bečeju, 1926. godine, kao sin Georgija i Ružice, rođene Glavaški, oboje zemljoradnika. Bio je jedino muško dete, pored triju sestara, Julijane, Sofije i Jovanke. Posle završene gimnazije, nakon Drugog svetskog rata, u Beogradu studira veterinu i diplomira 1953. godine. Vraća se u Bečej i zapošljava se u Veterinarskoj stanici, kao terenski veterinar. Zahvaljujući znanju i iskustvu koje je stekao tokom godina, postao je veterinarski inspektor, a zatim i načelnik inspektorskih poslova u skupštini Opštine Bečej. Sa ovog položaja i postaje predsednik bečejske opštine, da bi do penzionisanja 1986. godine, bio zamenik generalnog direktora PIK „Bečej“.
Tokom svog „gradonačelnikovanja“ je, kako kažu, bio „timski igrač“. Umeo je da u radnoj nedelji u svojoj kancelariji po nekoliko puta okuplja direktore javnih i privrednih preduzeća, i da ih upita: „Šta danas, 30. juna 1975. godine, može da se uradi za Bečej?“ Dan ili dva kasnije, ponovo bi ih pozivao i postavljao isto pitanje. Bio je, u svakom smislu, osvedočeni lokal-patriota.
Jovana Džakulina nije interesovao samo privredni, već i kulturni, i sportski život grada kojim je upravljao, pa je i u ove oblasti dosta ulagano. Sam je, lično, bio jedan od inicijatora adaptacije zgrade gradskog pozorišta, koje je baš tih godina dobilo sadašnji izgled..
Ovaj bivši aktivni fudbaler i hokejaški golman, posvećivao je pažnju i sportu i sportskim manifestacijama, pa je, između ostalog, inicirao i održavanje Jugoslovenskih moro-trka ulicama Bečeja.
Za svoj rad dodeljena su mu i zaslužena priznanja, pa je odlikovan Ordenom za rad i „nagradom 8. oktobar“.
Kad je to bilo potrebno bio je, kažu, „pomalo drčan“, samo da bi stigao do konkretnog i praktičnog ostvarenja postavljenih ciljeva. Bez sumnje, zajedno sa saradnicima, iskoristio je povoljne prilike u državi tih sedamdesetih godina i uradio mnogo za sam grad, i opštinu Bečej.
Sa porodicom, ženom Nadeždom i sinom Sinišom, živeo je skromno, u dvosobnom, društvenom stanu. Umro je 2003. godine.
Literatura: Dušan Opinćal, Poznati Bečejci, Proleter Bečej 2010.
Bečej 24.april 1939.
osnovnu i srednju školu završio u Bečeju, Elektrotehniči fakultet u Beogradu, magistar. Bio je rukovodilac u Fadipu, direktor u Invest-Biro-u, direktor u Trikotekstu, predsednik opštine Bečej.
Izvor: Hódi Éva – Hódi Sándor, "Ki kicsoda 2004" Vajdasági Magyar Közéleti lexikon, A Széchenyi István stratégiakutató és fejlesztési intézet kortárs kép - és adattára
(1972 Pančevo - 29. mart 2023. Bečej)
Završio je srednju elektrotehničku školu u Vršcu 1991. Godine. od 1993. do 2001. godine bio je policijski službenik MUP Srbije. Od 2001.do 2004. godine bio je rukovodilac kontrole u „Bečejprevozu“ a od 2004. do 2012. godine i pomoćnik direktora u toj firmi. Od 2012. do 2016. godine bio je pomoćnik predsednika opštine Bečej, od juna do jula iste godine zamenik predsednika opštine, a od jula 2016. godine predsednik opštine. Potom je, 21. avgusta 2020., nakon lokalnih izbora održanih 21. juna, ponovo izabran za predsednika opštine i tu funkciju je obavljao do smrti.
Izvor: Bečejski dani i Bečejski mozaik
Foto: portal Moj Bečej
predsednik Izvršnog veća Skupštine opštine Bečej sedamdesetih godina prošlog veka.
Čurug, 28. decembar 1943. godine.
Daktiilografkinja, službenica, penzionerka. Bavi se mađarskom istorijom, posebno stradanjem mađarskog stanovništva 1944. godine. Politički aktivna bila je i poslanik SVM u pokrajinskoj skupštini i opštinski odbornik u Bečeju. Izdala dve knjige: "Visszatekintés a múltba", "Keresem az apám sírját"
Izvor: Hódi Éva – Hódi Sándor, "Ki kicsoda 2004" Vajdasági Magyar Közéleti lexikon, A Széchenyi István stratégiakutató és fejlesztési intézet kortárs kép - és adattára
Bačko Petrovo Selo 15. februar 1954.
Diplomirao Jugoslovensku književnost na Novosadskom univerzitetu, doktorsku disertaciju odbranio 1988. godine. Autor je više od 150 naučnih radova i 7 samostalnih knjiga. Bio je predsednik Demokratske zajednice vojvođanskih Mađara, bio je poslanik na opštinskom, vojvođanskom i saveznom nivou.
Izvor: Hódi Éva – Hódi Sándor, "Ki kicsoda 2004" Vajdasági Magyar Közéleti lexikon, A Széchenyi István stratégiakutató és fejlesztési intézet kortárs kép - és adattára
Bačko Petrovo Selo 22. februar 1959.
inženjer zaštite na radu i protivpožarne zaštite. Aktivni član Saveza vojvođanskih mađara, učestvovao sa promenljivim uspehom na više izbora na lokalnom nivou.
Izvor: Hódi Éva – Hódi Sándor, "Ki kicsoda 2004" Vajdasági Magyar Közéleti lexikon, A Széchenyi István stratégiakutató és fejlesztési intézet kortárs kép - és adattára