Telegraf je uveden 1863. godine Prva "zemaljska " pošta je formirana 1868. godine i u početku je bila u privatnim rukama. Poslednji ovakav "privat postamester" je bio izvesni Dorner Marton (Dőrner Márton), koji je u svojoj režiji raznosio pisma i pakete. Pošta postaje državna 1886. godine, a prvi upravnik je Sego Filip Adolf (Szegő Fülöp Adolf) koji je prikupivši 51. pretplatnika uveo prve telefonske linije 1890. godine (prva opština u okrugu), a prve telefone su imali braća Frener (Frenner) između svoje dve drvare.
Literatura: Dr, Teleki Béla." Becse történelméböl, Becse 1985. str. 25
Pošta u Bečeju
Pored ovog sandučeta za poštu prolazimo gotovo svakodnevno. Možda i jedino u Bečeju, a da nije na zgradi same pošte ili neke od mesnih zajednica. Toliko smo navikli na njega, da ga prosto i ne vidimo. I pored drugih, mnogo naprednijih, vidova komunikacija i dalje je u funkciji. Postavljeno je 1990. te godine na 150 godina od osnivanja pošte u Srbiji.
Kao datum obeležavanje se uzima otvaranje prve pošte u Beogradu.
"Znanja radi Popečiteljstvo Vnutrenih dela Zvanično izveštava, da je ovde u Beogradu Pošta ustrojena koja svake Nedelje dvaput, Sredom i Subotom u podne odavde u vnutrenost Serbije polazi. Ona je smeštena u Zdaniju na Kale-Mejdanu, u kom se Praviteljstvena Menzulana naodi, gdi će se od danas i sva pisma primati, kako zvanična, tako i privatna."
Izvor: Akt Popečiteljstva Vnutrenih dela OHO 2523
od 25 maja 1840. (po starom) tj. 7. juna po novom kalendaru
Pre ovog datuma u Srbiji se pošta odvijala preko Tatarska i menzulana, koji se prvi put u pravnom aktu spominju 1810. godine u Karađorđevom kriminalnom zakoniku:
"Nalaže se svakom Srbinu, a osobito seoskom kmetu, kako bi pismo u selo došlo, da se taki dade kmetu u koje mu drago doba bilo i kmet taj čas da ga šalje kud ide i kome… Koji bi se usudio zadržati taj podleži 50 štapova trpeti…".
U samom Bečeju, situacija je ipak nešto drugačija.
Godine 1772. Dvorska komora iz Beča naređuje da se uvedu poštanske veze Tisom između Segedina, Kanjiže, Bečeja I Perleza, pa je verovatno pošta u Bečeju osnovana te godine. Početkom XIX veka poštanski saobraćaj se obavlja diližansama, a Bečej je jedna od usputnih stanica na putu Petrovaradin-Beodra-Banatski Komloš-Temišvar. Nakon toga 1852. telegraf, a prve telephone dobija 1888. godine. Nova zgrada pošte koja je i danas u funkciji je otvorena 1908. godine.
Ovo sanduče je postavljeno pre samo 26 godina. Već se vide tragovi nemara. Šteta, sa malo truda i rada ponovo bi zablistalo. Kako god, ipak je spomen obeležje koje zaslužuje pažnju i brigu.
Literatura;Pal šandor "Stare bečejske razglednice" Gradski muzej Bečej, 1985.
Ima neslaganja godina u dva izvora, proveriti