Branislava Mikić Antonić, rođena je 23. aprila 1958. godine u Bečeju. Osnovnu školu i Gimnaziju, završila je u rodnom gradu, da bi potom upisala studije arheologije na Filozofskom fakultetu u Beogradu. Još kao student učestvovala je na mnogim arheološkim iskopavanjima, i to će nastaviti da radi tokom cele svoje karijere. Zaposlila se u Gradskom muzeju u Bečeju kao apsolvent davne 1984. godine, da bi dve godine kasnije, bila primljena na mestu kustosa arheologa. Sa ponosom ističem da je muzej bio njen drugi dom, a kolektiv njena druga porodica.
Rukovodila je arheološkim iskopavanjima na 12 lokaliteta, rekognoscirala 7 trasa, obavila 6 sondažnih rekognosciranja i 14 kontrola zemljanih radova. Кao član ekipe učestvovala je 36 puta na arheološkim istraživanjima. Кao kustos – arheolog preuzela je vođenje Arheološkog odseka u kome se vode dve zbirke: arheološka i numizmatička. Od trenutka dolaska na ovo radno mesto inventarisala je preko 900 predmeta, dok je 1500 predmeta snimljeno. Terenska dokumentacija sa svih lokaliteta koje je vodio Gradski muzej Bečej je finalizovana i odložena na odgovarajuće mesto.
Godine 2007. položila je ispit za višeg kustosa na osnovu Zakona o kulturnim i Pravilnika o višim stručnim zvanjima u muzejima Republike Srbije. Četiri godine kasnije, stekla je zvanje muzejskog savetnika. Bila je član Arheološkog Društva Vojvodine od 1984. do 1991. i član Srpskog Arheološkog Društva od 1991. godine.
Godine 1985. postaje član Кomisije za izradu programa radova na zaštiti spomenika kulture Opštine Bečej. Zatim, 1989. godine biva imenovana za člana Кomisije za realizaciju stalne muzejske postavke i uređenje zgrade Gradskog muzeja i galerija Bečej, a 1993. godine i za člana Кomisije za popis očuvanja kulturnih dobara na teritoriji opštine Bečej. U periodu od 2003. do 2007. godine bila je član Кomisije Ministarstva Кulture RS za iskopavanja i istraživanja arheoloških nalazišta. Na čelu Muzeja, kao direktor, bila je od 1994. do 2013. godine. U periodu od 2003. do 2007. godine bila je i član Кomisije Ministarstva kulture Republike Srbije za iskopavanja i istraživanja arheoloških nalazišta. Poštovana od ostalih kolega, izabrana je 2015. godine za predsednika srednjevekovne sekcije Srpskog arheološkog društva, poziciji na kojoj se zadržala do kraja života.
Bila je osoba puna vrlina. Vedra, tolerantna, odlučna, hrabra, brižna majka, savesna supruga i dobar prijatelj. Jednom rečju jaka individua koja je uvek nalazila vremena i sluha za probleme, sumnje, radosti svojih prijatelja, kolega, komšija. Decenijama je bila jedini arheolog u opštini Bečej. Priredila je 7 autorskih izložbi, jednu koautorsku, dok je na 8 izložbi bila saradnik. Održala je i 11 referata na stručnim skupovima i bila recenzent jedne monografije. Iza sebe je ostavila 15 objavljenih članaka u stručnim časopisima, jednu monografiju i 4 kataloga.
Nažalost, napustila nas je prerano. Branislava je stradala u saobraćajnoj nesreći, 27. avgusta 2018. godine, dok je putovala za novo arheološko iskopavanje srednjevekovne tvrđave Bač.
Izvor: Projekat "BEČEJKE ZA SVA VREMENA", 2022.
Autor : Nemanja Karapandžić