Bečejski arhitekta, Ginder Josif (dok ne potvrdimo suprotno, smatraćemo da je u pitanju ista osoba) je projektovao 1923. godine visoki toranj i ulaz na rimokatoličkoj crkvi u centru Bečeja, 1924. godine zgradu bečejske Gimnazije, u secesionističkom stilu. Za sada je poznato da je projektovao osnovnu školu Petefi Šandor 1960. godine, pedesetih godina najstariju stambenu zgradu u Bečeju Republikanskoj ulici broj 64, u Novosadskoj ulici pod brojem 3, 1963. godine i zgradu u Glavnoj ulici pod brojem 32. Ove dve poslednje je projektovao zajedno sa Ginder Ervinom, moguće da mu je sin.
Prema nepotvrđenim podacima stanovao je u Dositejevoj ulici.
Literatura: Jovan D. Medurić, Bečejska gimnazija 1925-2005.
Zgrada bečejske gimnazije danas.
Foto: S.H.
verovatno sin Ginder Jožefa. Završio je gimnaziju u Bečeju 1945. godine.
Autor je knjige "Vojvođanske seoske kuće od naboja" Novi Sad : Kulturno-istorijsko društvo Proleće na čanejskim salašima-PČESA, 1996.
Literatura: Gimnazija Bečej 90. godina, 1925-2105. "Proleter" Bečej
Stambena zgrada Novosadska broj 3.
Prekrečena tabla u biciklani sa desne strane u ulazu u zgradu.
Ploča na osnovnoj školi Petefi Šandor.
Foto: Šipoš Arpad
Stambena zgrada u ulici Glavna broj 32.
Tabla na ulasku u zgradu sa desne strane.
Svetislav Hadnadjev Ploča na novoj zgradi O.Š.Petefi Šandor. Isto tako, projektovao i privatne kuće, deda je i kupio jedan projekat 1964-e godine i tako je izgrađena kuća. Kasnije,
Ginder Ildikó je bila arhitekta kod projekta izgradnje trga između 1978. i 1979. godine pored Milenkovića i Martinovića. Izvor Sipos Arpad.
Foto: kolekcija Šipoš Arpad
arhitekta I dizajner
(27.12.1913. Bačko Petrovo Selo – 1990. Beograd)
Gimnaziju je pohađao u Sremskim Karlovcima i Beogradu, a 1928. godine diplomirao je na Građevinskom odseku Tehničkog fakulteta u Beogradu. Jedno vreme je bio udaljen sa fakulteta zbog učešća u studentskom štrajku. Posle završetka studija zapošljava se kao inženjer u Novom Sadu i Beogradu, za vreme rata gradi železničke pruge širom Jugoslavije.
U leto 1945. godine radi na projektovanju i izgrradnji stubova privremenog drumsko-železničkog mosta. U projektu je učestvovalo više inženjera, a most su gradili akcijaši sa nemačkim zarobljenicima koji su za nagrradu pušteni kući posle izgradnje mosta. Most dužine 344 metara je izgrađen u rekordnom roku za samo 160 dana. Za ovaj uspeh Panta Jakovljević je odlikovan Ordenom rada 2. reda. Ovaj prvi čelični most u Evropi, izgrađen posle II Svetskog rata, iako je planiran kao privremeni objekat je korišćen do aprila 1999. godine, kada je bombardovan u NATO agresiji.
Panta Jakovljević je bio načelnik vojvođansko odeljenja za industriju, na čelu Uprave za proizvodnju građevinskog materijala NR Srbije, pomoćnik ministra građevina, šef gradilišta „Elektroporcelana“ u Aranđelovcu, a 1951. godine je postao šef grdilišta hidroelektrane „Zvornik“.
Narednih 10 godina radi na mnogim projektima,ali je svetsk reputaciju stekao radeći na izgradnji hidroenergetskog i plovidbenog sistema „Đerdap“ u okviru koga su i dve dunavske elektrane. Godine 1961. Jakovljević je postavljen za generalnog direktora preduzeća u izgradnji HE „Đerdap“.
Jakovljević je zapisao: „ Imali smo i mi sreću. Đerdap je sam po sebi, privlačan! Jednom u životu ti se daje šansa da učestvuješ u izgradnji takvog giganta. Nismo samo platom privlačili stručnjake i graditelje. Čak nismo plaćali prekovremeni rad, a toliko se radilo da nije bilo radnog vremena.“
Izgradnja HE „Đerdap 1“ je počela 1964. godine zajedničkim ulaganjem Jugoslavije i Rumunije. Ceo obekat je pušten u rad 1970. godine Jakovljević je učestvovao i u izgradnji HE“Đerdap 2“, zvanično je počela da se gradi 1977. godine, a puštena je u pogon 1985. godine. Neostvarena želja Jakovljevića je bila izgradnja i treće đerdapske hidroelektrane.
Zahvaljujući graditeljima i rukovođenju Jakovljevića, plovidba Đerdapskom klisurom je bila obustavljena na samo devet dana. Po puštanju u rad bila je to po snazi najveća hidroelektrana u Evropi, izuzimajući Sovjetski Savez, gde su postojale četiri veće hidroelektrane.
Izvori:web sajt Saveza inženjera i tehničara Srbije
Web sajt Eastside informatvni portal Negotinske krajine.
S.H.