Zabavište je postojalo 1951./1952. godine .Nalazilo se u Pionirskom domu.Postojala su tu dva ulaza.Jedan je bio iz Dositejeve/ nisu tada postojale te zgrade i izlazilo se na ulicu JNA. Kasnije je tu bio Pionirski dom, pa izvidjački dom,...Vaspitačica je bila Francuskinja Marijana Reljin, muž joj je Bečejac .I kada su otišli iz Bečeja za Prijedor, zabavište je prestalo da postoji.
Izvor: Vera Bugarski
Foto: privatna zbirka Vere Bugarski
U Totovoj školi (kasnije: Obnova, Mesna zajednica) u ulici Jovana Popovića postojao je jedan razred. U istom dvorištu 2 stana.
U jednom stanu živeo je učitelj Tot Kalman sa suprugom (mislim, takođe učiteljicom), potom Laslo Kovač (učitelj, predsednik opštine kasnije funkcioner u Beogradu, tada već magistar, rođeni brat Vere Kovač Vitkai) sa suprogom Katalin nastavnicom u školi Zdravko Gložanski i ćerkom doktorkom sada penzionerkom u Novom Sadu.
U dvorištu nekadašnje škole je dud, verovatno najstarije drvo u Bečeju. Plodova odavno nema.
Prema sećanju Silágyi Edit
Prema sećanju Turfit Bele nalazila se u Novosadskoj ulici, tamo gde se sada gradi autobuska stanica. Prema Piroska Velimir Ciplic
Tu se u jesen 1966 preselio Transport Bečej sa mesta gde je sada Dom Zdravlja,a Bela je stanovao preko puta.
Foto: Crtež prema sećanju Turfit Bele objavljen na FB stranici "Kutija za cipele".
(1935 Ruma - 2004 Bečej)
Sonja Balog je rođena u Rumi, 1935. godine. Njeni roditelji, Biserka i oficir Maksim Popović, doselili su se u Bečej kada je njoj bilo tek godinu dana. Po završetku osnovne i srednje muzičke škole u Bečeju i Novom Sadu, krajem predesetih godina upisuje Muzički akademiju u Beogradu. Uporedo sa studijama počinje da radi u Muzičkoj školi u Bečeju, da bi od 1959. godine našla svoje mesto u O.Š. „Zdravko Gložanski“, do penzionisanja, 1991. godine.
Osniva svoj prvi školski hor. Nastupajući sa horom, postepeno stiče korisna poznanstva sa istaknutim predstavnicima iz sveta dečje muzike i poezije, Jovanom Adamovim, Minjom Subotom i Ljubivojem Ršumovićem.
Posebno vredan uspeh ostvarila je sarađujući sa beogradskim kompozitorom i horskim dirigentom Vojislavom Ilićem. Naime, on je tokom niza godina dolazio u Bečej na po nekoliko dana i zajedno sa prof. Balog uvežbavao školski hor. Tako je ona neposredno upoznavala metode rada sa horom, što se ne uči ni u jednoj školi.
Uspesi nisu izostali. Decenijama potom su skladni zvuci odzvanjali dvoranama u kojima su se, tradicionalno, održavala takmičenja školskih horova, pod svodovima Gradske kuće u Somboru, na Muzičkom festivalu dece Vojvodine, na Republičkom takmičenju dečjih horova Srbije u Šapcu i brojnim drugim. Gotovo svako učešće na takmičenju značilo je i osvajanje jednog od prva tri mesta. Godine 1975., kao jedan od najkvalitetnijih dečjih horova uopšte, hor „Zdravka Gložanskog“ je dobio poziv da učestvuje na saveznom i međunarodnom Mladinskom festivalu u Celju. To je, ujedno, bio i najveći uspeh Sonje Balog i njenog hora.
Ljubav prema muzici neprestano ju je gonila u nove izazove. Njeni učenici su učestvovali u svojevremeno veoma popularnoj dečjoj takmičarskoj muzičkoj emisiji „Tobogan“, naravno, izuzetno uspešno. Neverovatno, ali istinitno: toliko uspešno, da im je, zbog više uzastopnih osvajanja prvog mesta, izvesno vreme čak bilo zabranjeno da učestvuju.
I tradicionalno svečano otvaranje „Majskih igara“ retko kad je održano bez učešća Sonje Balog i njenog hora. Ali, njena svestranost se nije tu iscrpljivala: u svojoj školi je vodila i ritmički grupu, u ANIP „Đidu“ pomagala je u osmišljavanju koreografije, a angažovala se i u Dramskom studiju „Feniks“ u Radičeviću. Svoje znanje i iskustvo nesebično je darivala svima onima koji su bili zainteresovani za svet muzike.
Za celokupni doprinos muzičkoj kulturi, dobila je 1975. godine, Oktobarsku nagradu grada Bečeja.
Umrla je 2004. godine, posle duge i teške bolesti. Bila je udata za profesora fizičkog vaspitanja Andraša Baloga sa kojim je imala kćerku Elizabetu.
Literatura: Opinćal Dušan, Poznati Bečejci, Bečej,2010.
Foto: Opinćal Dušan, Poznati Bečejci, Bečej,2010.
Foto: Privatna zbirka Elizabet Dragičević
Od Vlastimir Jankov -
14.02.2024.
1106 0
Milivoj Gajinović
Bečejski sport je izgubio predanog sportskog radnika, prvog diplomiranog trenera fudbala u svom gradu, poštovanog pedagoga i cenjenog sugrađanina.
Brzo se gradom pročula vest da je u 89. godini preminuo profesor Milivoj Gajinović Gaja, do smrti najstariji živi fudbaler Bečeja, kasnije trener u matičnom klubu, uglavnom mlađih selekcija, ali se okušao i u seniorskom fudbalu. Čitav radni vek je proveo kao pedagog fizičke kulture u OŠ „Zdravko Gložanski“, a poslednjih sedam godina bio je direktor „zdravkovcima“. Sahrana Milivoja Gajinovića obaviće se u petak, 16. februara, u 13 sati na Pravoslavnom groblju u Bečeju. Smatrali smo da je tekst povodom dobijanja nagrade za životno delo u tradicionalnoj manifastaciji Saveza sportova opštine Bečej – Izbor sportiste opštine, koji je objavljen u novosadskom Dnevniku pre 11 godina, pogodan da u najkraćem predstavi profesora Gaju, te ga prenosimo u celini.
Nagrada za sportsko životno delo Bečejcu Milivoju Gajinoviću
Diplomirao fudbal, pa ga napustio
Milivoj Gajinović – Gaja (1935.) nije krio iznenađenje što se našao među laureatima na poslednjoj svečnosti povodom tradicionalne manifestacije Izbor sportiste godine opštine Bečej. Jer, od kako je 2000. godine, posle 41 godine radnog staža u istoj OŠ „Zdravko Gložanski“ bez ijednog dana bolovanja, otišao u penziju, nije u sportu, pa je bio siguran da su svi zaboravili na ono što je sa mladima proživeo. Ipak, jedna od nagrada za životno delo postala je njegovo vlasništvo.
– Prijatno sam iznenađen činjenicom da nisam zaboravljen. To je razlog što sam ovih dana počeo da vraćam film unazad i sećam se brojnih doživljaja u sportu, započinje priču profesor Gaja. Fudbalom sam počeo da se bavim početkom pedesetih godina i igrao sam do svoje 28 godine. Mnogo lepih trenutaka sam doživeo na terenu noseći dres Bečeja. Bilo je ponuda da pređem u jato „kanarinaca“, koje je formirao Hugo Ruševljanin, ali nisam želeo da napuštam Bečej. U vreme kada sam studirao, bio sam i član studentske reprezentacije Novog Sada, koja je dva puta bila državni prvak. Po okončanju igračke karijere, odmah sam započeo trenerski život. U prvo vreme sa mlađim uzrastom, a kasnije i sa seniorima. U školi sam imao siguran posao nastavnika fizičkog vaspitanja i tada se nije trebalo doškolovati za profesora. Ali, ja sam u 48 godini završio Fakultet fizičke kulture, radi dobijanja diplome trener fudbala. Tako sam postao prvi diplomirani trener fudbala u Bečeju s namerom da se ozbiljnije posvetim tom poslu. Ali, ubrzo sam shvatio da nisam toliko pokvaren da mogu da radim u našem seniorskom fudbalu. Radio sam i dalje s mlađim uzrastom, pa sa školskom košarkaškom ekipom za SOŠOV, bio angažovan u Atletskom klubu Bečej…
Kada je u pitanju škola, 33 godine je radio kao nastavnik fizičkog vaspitanja, povremeno je predavao i biologiju u večernjoj školi, a i, s obzirom da je bio rezervni oficir, odbranu i zaštitu. Poslednjih sedam godina rada u jedinoj školi bio je direktor „zdravkovcima“.
– Nisam bio siguran kako ću se prešaltovati na penzionerski život, pogotovo što sam imao operaciju srca, ali vreme je pokazalo da sam uspeo. Ranom zorom se pozabavim sa sitnom stokom koju gajim, kozom, krmačom s prasicima, morkama, potom skoknem do Doma penzionera i do podneva odigram partiju preferansa, a po podne se, zajedno sa suprugom Dragicom, posvetim bašti, gde gajimo razno povrće, imam malo i vinove loze, deteline za stoku…
Mnogi vam zavide na sportskoj krepkosti u osmoj deceniji života.
– To je stvar samodiscipline. Posle operacije srca moram da vodim računa o težini, pa sam uveo lunarnu dijetu u svoj život. To znači da nedeljno jedanput, kada je mesečeva mena, dan provedem samo na vodi. Kad god osetim glad, popijem čašu vode i to bude ukupno oko tri litra u tih 28 do 30 sati. Odlična terapija, treba je probati.
Sa prasicima se zna šta se radi, a koza i morke nisu baš česti u bačkim dvorištima.
– Poneko prase završi u zamrzivaču, ali većinu prodam, morčija supa je poseban specijalitet, a držanje koze sam nasledio od mog oca. U stvari, ranije smo kupovali mleko u komšiluku, pa kada ga više nije bilo otac je shvatio da je lakše držati kozu i imati uvek mleka. Ja sam nastavio. Lane mi je uginula koza koja je davala sedam litara mleka dnevno. Svakih osam sati sam morao da je muzem, pa je jedna od muža bila u ponoć. Bilo je mleka, sira… Za bronhitis je kozije mleko pravi melem. Kada sam lane čistio baštu od kupusa, najela se, nadula i uginula. Imam sada novu kozu, dobio sam dva jareta, koji završe kao i prasici u zamrzivaču, završava svoju penzionersku priču profesor Gaja.
Objavljeno na portalu Moj Bečej 14.02.2024.
Ako se zna da je do dvadesetih godina prošlog veka na području opštine Bečej bilo više od 600 salaša, a tadašnje porodice su imale mnogo više dece, značaj salašarskih škola je zaista nemerljiv. Na žalost do sada je potvrđeno postojanje samo nekoliko salašarskih škola. Pored arhivske građe značajno je i proučavanje starih topografskih karti.
Svakako jedna od najzagonetnijih salašarskih škola, moglo bi se čak reći i misterioznijih. Činjenica je da je postojala. da se nastava u nekom periodu održavala, ali je sve ostalo prilično nejasno. Čak je i najkompletnija knjiga o bečejskim školama " Tri veka obrazovanja u opštini Bečej" Jovana D. Medurića ne spominje. Naime, spominje se škola na Subotičkom putu, što je prilično nejasno, jer se spominje kao bliža odrednica "kod salaša Miše Glavaškog", od 1893. godine, a da je kasnije premeštena kod Kekićevih salaša 1895. godine, kada je izgrađena nova škola. U XIX veku je glavna komunikacija prema Subotici bio Starosegedinski put, a moguće je da je sadašnji Topolski put bio imenovan često i kao Subotički put. Navodi se da je i bila udaljena od centra Bečeja 14 kilometara i da je raspolagala sa jednom učionicom i jednim učiteljskim stanom. Ovo je sasvim sigurno neka druga škola, iz više razloga:
1,Škola na Fantastu se nalazi na starom Iđoškom putu i mnogo je veća: " Na ovoj fotografiji se ne vidi, ali je zgrada bila "na lakat", u obliku slova L, iza kule je bio drugi deo. U tom "laktu" su bile dve učionice, i još jedna koja je gledala na put (4. i 5. prozor s leva na slici). Prva dva prozora su od učiteljskog stana, 3. prozor od kancelarije." (Čorba Zoltan Csorba Zoltán).
2. Kekićevi salaše se naza pored Fantasta ali sa zapadne strane u sasvim suprotnom smeru.
3. Usmeno predanje govori da je Bogdan Dunđerski sagradio čardu za svoje radnike, ali se kasnije pokajao, jer je smatrao da je suviše raskošan objekat za proste radnike i 1939. godine ga je prodao svojoj upraviteljici imanja Mari Đalinac. O ovoj prodaji je sačinjen i precizan ugovor zaveden u Sreskom sudu u Starom Bečeju pod brojem 6342/39.
Najverovatnije je da je objekat nakon smrti Mare i Bogdana, a posle II Svetskog rata pretvoren u učionice. ( Izvor: Natalija Gavrić Ugarak).
Na kraju ove čudne priče škola je iz nepoznatih razloga srušena (sedamdesetih ili osamdesetih godina), neki izvori tvrde da je čak vojska minirala, a da je ovaj prelepi ulazak u školu ostavljen da bi poslužio kao orijentir u vojne svrhe. Prema teoretičarima zavere srušena je da bi se sakrio ulaz u lagume koji se tu negde nalazio.
Kao mali dodatak priči o salašarskoj školi, treba naglasiti da je Jezero (Fantast) imalo veliki broj stanovnika, prodavnicu, bioskop, ukratko gotovo u potpunosti je bilo urbanizovano naselje, o čemu veoma lepo svedoči i Čorba Zoltan (Csorba Zoltán):
"Moji roditelji su bili tamo učitelji, i mi smo stanovali u školskoj zgradi. Navedene učiteljice sam sve poznavao i bilo mi je drago da ste me podsetili na njih. Navedena zgrada bioskopa je bila i pozorišna zgrada sa binom. Tu sam prvi put recitovao u životu. A na toj bini je pevao između ostalog i Đorđe Marjanović, Dragan Stojnić. Mama mi je pričala da je tu, u tom bioskopu, u jednom filmu prvi put videla Frenka Sinatru i Dina Martina. A nedeljom posle podne sa zvučnika koji su bili postavljeni na vrhu kule puštala se muzika sa ploča. Dzuma, dzuma bakalar, Brzi Gonzales, Tvist. Jednom prilikom, pre tridesetak godina, kada je zgrada već bila davno srušena čeprkao sam po ruševini i našao cipelice, koje sam kao mali korsitio i koje su verovatno pale sa tavana zgrade."
Foto: Privatni arhiv - Zoran Subotički
Crtež škole Đorđa Tabačkog.
OKo 1970. godine. Prva tri razreda. Foto: arhiv Gordane Stojanović
Na mapi iz 1941. godine je Fantast upisan kao Kepviselo szl. (salaš člana parlamenta) što je Bogdan Dunđerski u to vreme i bio. Na mestu gde je bila škola je upisan objekat pod imenom Varjučarda, a škola je na raskrsnici sa Topolskim putem. Na karti iz premera 1869-1887 nema objekta, ali se na koti 85 nalazi objekat upisan kao Oskola (arhaični mađarski naziv za školu), Fantast još ne postoji , već je na njegovom mestu Ginderov Salaš.
Foto: Arcanum Habsburg empire 1869-1887. Razmer 1:25000.
Foto Arcanum, Military Survey of Hungari (1941)
Jedina mapa gde se spominje Kekićev salaš je iz XIX veka, zapadno od Ginderovog salaša.
Foto: Arcanum Europe in the XIX century.
Literatura: Jovan D.Medurić. Tri veka obrazovanja u opštini Bečej,Gradski muzej Bečej 2004. godine.
S.H.
Škola koja se spominje na početku priloga o školi na Fantastu. Od 1893. godine kod salaša MIše Glavaškog, od 1895 se seli u novu zgradu kod Kekićevih salaša. Imala je jednu učionicu i učiteljski stan. Prvi učitelj je bio Franja Ostrogonac, a zatim Imre Guljaš, Ladislav Cabafi.. I dalje je nejasno prvobitno mesto te škole, Salaš Miše Glavaškog nije nigde ubeležen na kartama.
Literatura: Jovan D.Medurić. Tri veka obrazovanja u opštini Bečej,Gradski muzej Bečej 2004. godine.
S.H.
Po svemu sudeći, ova škola se nalazila u blizini skretanja za Fantast, počela je sa radom sedamdesetih godina XIX veka, a nova zgrada je izgrađena 1890. godine, sa jednom učionicom i učiteljskim stanom. U školi je bilo 50 i više učenika, ali je zbog odlaska učitelja često imala prekide u radu i po par godina. Udaljena je bila od centra Bečeja 10 kilometara. ubeležena je na topografskim mapama već od 1887. godine, sve do 1941. godine.
Literatura: Jovan D.Medurić. Tri veka obrazovanja u opštini Bečej,Gradski muzej Bečej 2004. godine.
S.H.
Postojala je od 1896. godine Od centra Bečeja udaljena 8 kilometara. Imala je jednu učionicu, učiteljski i služiteljski stan. Ova škola je najverovatnije prodata 1925. godine, ali se u Odluci Školskog odbora o prodaji navodi kao salašarska škola na Čikerijanskom putu, jer nije nikada imala više od 10 učenika, a sredstva su bila neophodna za izgradnju škole za potrebe građana Novog Sela. Škola je ostala ubeležena na topografskoj mapi iz 1941. godine, odmah iza velike krivine prema Današnjem Radičeviću. Treba napomenuti da je Novo Selo posle Prvog Svetskog rata počelo da se naseljava i to strana prema Subotici od Topolskog puta.
Foto: Arcanum, Military Survey od Hungary 1941.
Nepoznata škola pronađena kao objekat upisan na karti kao Oskola pored Milovanovog salaša. Postojala je verovatno pre 1887. godine.
Arcanum: Habsburg empire 1869-1887.
Škola na Kipovu katastarski ne pripada Bečeju, već Srbobranu. Svejedno je uvrštena u spisak jer je veliki broj Bečejaca tu odrastao, školovao se i zapošljavao Kipovo je imalo sve karakteristike naselja na upravama, školu, prodavnicu.. Pravo naselje. Tu je bio smešten i letnjikovac Lazara Dunđerskog koji je srušen negde polovinom osamdesetih godina prošlog veka, materijal odvukli stanovnici Radičevića, a uskoro je i sama uprava zamrla. Sada su vidljive tek po neke ruševine.
Foto: Privatna zbirka Mirjane Vidaković i Ljiljane Mišković
(1870—1934?)
Istaknuti politički radnik, učestvovao u osnivaju novina: (Óbecsei Közlöny, Népbarát, Óbecsei Újság). Objavljivao pedagoške tekstove..
Literatura: Dušan Opinćal "Znameniti Bečejci" Narodna biblioteka Bečej 2013.
preminula 12. aprila 2023. Novi Sad.
Radila je u školi "Zdravko Gložanski" do odlaska u Novi Sad. Bila je vrlo posvećena, kako u obrazovanju dece, tako i u slobodnim aktivnostima. Formirala je ritmičku grupu, koja je često učestvovala na Muzičkom Toboganu. Takođe, bili su učesnici Prvog Jugoslovenskog festivala plesnih grupa u Sarajevu.
Sve je to radila iz entuzijazma, ljubavi prema deci i bez ikakve novčane nadoknade, što je danas retkost.
Ljiljana Mijić sa FB gripe "Tvoj, moj, naš Bečej"
Marija Odalović sa svojim đacima na Tari.
Foto: privatna zbirka Ljiljane Mijić
Fotografija objavljena u časopisu RTV revija 1981. godine.
Foto: privatna zbirka Ljiljane Mijić
09. jun 1935. Bečej - 2001. Bečej
Rođen je 9. juna 1935. godine u Bečeju. Otac mu je bio Milorad, po zanimanju činovnik, a mati Ivanka, domaćica, poreklom iz porodice Živkov Popov. Osnovnu školu je završio u Bečeju, dok je srednju muzičku školu započeo u Novom Sadu, a završio u Beogradu. Na Muzičku akademiju u Beogradu se upisuje bez audicije, zahvaljujući prethodnim nagradama za solo pevača i uspesima koje je do tada imao. Na Akademiji uči solo pevanje kod profesorke Jelke Stamatović. Kao student postao je član hora Beogradske opere,
U Bečej se vraća početkom šezdesetih godina. Tu, u Bečeju, 1964. godine osniva Kamerni hor, kasnije nazvan Bečejski hor. Ženski hor je 1966. godine dopunjen deonicama basova i tenora. Iste godine, hor je doživeo trijumf na Jugoslovenskim horskim svečanostima u Nišu.
Bavio se i komponovanjem. Usledile su horske kompozicije: „Balada o Tisi“ (po kojoj je i hor postao poznat), „Molitva“, „Slutnje“, „Romansa“... Napisao je i „Zoru slobode“, kantatu za hor, orkestar i recitatora. Ova kantata je prvi put izvedena povodom Dana oslobođenja grada, 8. oktobra, a tom prilikom je, kao, recitator, gostovao glumac Miloš Žutić. Ljubav prema horskoj muzici i posvećenost horskom pevanju proslaviće Bečejski hor širom tadašnje Jugoslavije. Pod dirigentskom palicom Milenka Šustrana, hor je imao više od 1100 nastupa u zemlji i inostranstvu.
Vredi pomenuti učešća na Jugoslovenskim horskim svečanostima u Nišu, svake dve godine, u periodu od 1966-1982. godine, na Mokranjčevim danima u Negotinu (1967, 1975, 1986), na Festivalu kamernih horova u Pečuju (1970, 1974), Međunarodnom muzičkom festivalu u Langolenu (1975), na dva koncerta u Beogradu, na Kolarčevom univerzitetu (1973) i u Sava centru (1980), na svečanosti povodom dodele Vukove nagrade (1981)...
Godine 1968. nagrađen je Oktobarskom nagradom grada Bečeja, a 1974. godine Ukazom predsednika SFRJ odlikovan je Ordenom rada sa srebrnim vencem. Kulturno-prosvetna zajednica Srbije dodeljuje mu Zlatnu značku 1977. godine, RTV Novi Sad svoju Povelju, 1979. godine, a Savez amatera Srbije uručuje mu Zlatnu plaketu 1989. godine.
Milenko Šustran je bio krajnje profesionalan, ma gde da je nastupao. O njegovoj profesionalnosti i snalažljivosti govori i, pomalo bizaran, događaj tokom organizacije jednog od mnogobrojnih opštinskih muzičkih takmičenja. U dvorani u kojoj se nastupalo, nije bilo preko potrebnog klavira, pa je dogovoreno da isti, zajedno sa ostalim instrumentima, najmljeni radnici prevezu od Muzičke škole do sale. Međutim, oni se uopšte nisu pojavili! Šustran se brzo snašao i organizivao transport – zaprežnim kolima! Utovar klavira, umesto najmljenih radnika, obavio je akademski muzičar lično, zajedno sa Đorđem Brankovim i nekolicinom slučajnih prolaznika. Takmičenje je počelo na vreme, a Šustran je, zahvaljujući metodi „uradi sam“, bio, verovatno, jedan od retkih muzičara novijeg vremena kome su koncertni klavir prevezli konji.
Umro je u rodnom gradu, 2001. godine. Oženjen je bio Adelom, sa kojom je imao kćer Ivanu.
Literatura: Opinćal Dušan, Poznati Bečejci, Bečej,2010.
Foto: Opinćal Dušan, Poznati Bečejci, Bečej,2010.
Na mapi iz 1941. godine je ubeležen objekat sa natpisom Isk. (skraćeno od iskola). O ovoj školi nisam ništa našao u izvorima, niti u literaturi.
Foto Arcanum, Military Survey of Hungari (1941)
Nepoznati autor je početkom 1946. godine napisao tekst o osnivanju škole u Poljanici (Pecesor) koji je trebao da bude objavljen u dnevnim listovima „Slobodna Vojvodina“ i „Borba“.
Na osnovu tog teksta saznajemo da je naseljeno mesto Poljanica nastalo 1929. godine, da u njemu od tada, pa možemo reći i do danas, žive pripadnici mađarskog naroda. Na početku svog postojanja Poljanica je imala 150 porodica. Meštani su uglavnom bili nadničari i živeli su veoma teško. Nakon oslobođenja od fašističkog okupatora stanovnici sela učlanjuju se u podružnice poljoprivrednih radnika. Potreba za obrazovanjem bila je ogromna. Meštani sela su se organizovali i jednu kuću su svojim rukama pripremili za školu. Mesni narodni odbor je opremio zgradu sa školskim nameštajem. Prva učiteljica u mestu bila je Marija Ragalj, koja je u selo došla 29. januara 1946. godine. Učiteljica Marija je svršila tromesečni učiteljski kurs na mađarskom jeziku. Posle prvog susreta sa učiteljicom, meštani su obećali da će joj obezbediti besplatan smeštaj i hranu kako bi joj olakšali život i rad.
Škola u Poljanici je 1968.godine imala 68 učenika od I-V razreda u tri odeljenja, tri nastavnika.
IZVOR
1.Pismo nepoznatog autora.
LITERATURA:
1.Jovan D.Medurić :Tri veka obrazovanja u opštini Bečej“ Bečej, 2005.
Dragiša Slavić
Nandor Rihter (1941)
Mihalj Šimon (1941-1943)
Laslo Gale (1943-1944)
Stari Bečej 1913 - Beograd 1993.
Olga Perić, rođena 1913. godine u Starom Bečeju. Od oca Đorđa, učesnika Oktobarske revolucije, prihvatila je ideju socijalizma. Osnovnu školu je završila u rodnom gradu a gimnaziju u Subotici. Od 1937.godine dobijala je stipendiju Zadužbine Sofije Dražić,U toku studiranja bila je aktivna u Udruženju studentkinja beogradskog univerziteta da bi od 1936. obavljala funkciju potpredsednice. Prvi zadatak koji je dobila na toj funkciji je završetak gradnje Doma studentkinja. Tokom svoje aktivnosti u Udruženju imala je priliku da upozna Ivu Lolu Ribara. Na katedri za slavistiku Filozovskog fakulteta u Beogradu diplomirala je 1937. godine. Prvo radno mesto je dobila u Nepotpunoj gimnaziji u Loznici gde je postavljena za suplenta.(asistent) Sledeće 1938. godine udaje se za direktora gimnazije Milana Arsenijevića. Sa svojim suprugom nastavlja rad na širenju komunističke ideje. Bračni par Arsenijević dolazi u Čačak 1940. godine i tu ih zatiče rat. .Za vreme boravka u Čačku u njihovoj kući su se okupljali komunisti i slušali vesti svetskih radio stanica. Olga je bila zadužena da prati vesti na francuskom jeziku. Učestvovala je u praviljenju biltena za prve partizanske jedinice. Tokom leta 1941. godine njena politčka aktivnost je bila prekinuta jer su joj suprug i otac bili uhapšeni. Otac Đorđe Perić je vrlo brzo pušten kući a suprug je bio osuđen na smrtnu kaznu koja nije bila izvršena jer su u Čačak ušle partizansake jedinice i oslobodile ga. Tada je njena aktivnost bila još intezivnija. Pored vođenja partizanske biblioteke, radila je na lektorisanju preštampane istorije Saveza komunističkih partija(boljševika). U kulturnom odboru je pripremala priredbe za borce i organizovala žene za borbu protiv neprijatelja. Nakon pada Užičke republike dolazi u Beograd u kojem se kratko zadržala. Vraća se u Čačak gde je krajem januara 1942 .bila uhapšena i nakon suđenja sprovedena u Banjički logor. U logoru je ostala do oktobra iste godine kada je puštena uz obavezu javljanja Specijalnoj policiji. Svoju obavezu redovno je izvršavala ali je i nastavila da radi kao ilegalac. Kada je saznala da joj preti opasnost od ponovnog hapšenja uz pomoć prijatelja iz pošte napušta Beograd i početkom februara 1944. godine stiže u svoj rodni grad. Po dolasku u Bečej upostavlja vezu sa Jelenom Mišković, Zorom Velicki i Ljubicom Markov i sa njima nastavlja svoju borbu sve do oslobođenja Bečeja 8. oktobra 1944. godine. Od Komande vojnog područja dobila je zadatak da organizuje rad škola u bečejskom i žabaljskom srezu. U novembru 1944. godine primljena je u Komunističku partiju i postavljena za sekretara Mesnog komiteta KPJ. Tih dana je saznala da joj je suprug Milan Arsenijević poginuo 1942. godine, a otac je poginuo u trenutku oslobađanja Čačka. Velik doprinos organizovanju žena dala je kao član Pokrajinskog odbora Antifašičkog fronta žena. Od 15. januara do 30. jula 1945. godine bila je v.d. direktor gimnazije u Bečeju .Odlazi u Novi Sad gde radi kao isnpektor za školstvo u Okružnom narodnooslobodilačkom odboru. Upravnik Srpskog narodnog pozorišta u Novom Sadu je bila od 6. marta do 31. decembra 1952. godine. U Novom Sadu je kraće vreme bila u braku sa violončelistom Markom Stokanovićem, članom orkestra SNP.U dva navrata je bila pomoćnica upravnika biblioteke Matice Srpske , najpre Mladenu Leskovcu a zatim i Borislavu Mihajloviću Mihizu. Tokom 1954. i 1955. godine bila je i upravnik bibloteke Matice srpske. Za upravnicu Bibioteke grada Beograda postavljena je 1958. godine i na toj dužnosti ostaje do 1968. godine. Naredne četiri godine bila je šef lične biblioteke Josipa Broza Tita. Penzionisana je 1972. godine. Za svoj uspešan dugogodišnji rad odlikovana je Ordenom rada III reda(1950), Ordenom bratstva i jednistva sa srebrnim vencem(1971) i Ordenom rada s crvenom zastavom(1973). Umrla je 1993. godine u Beogradu.
IZVORI
1.Osnovno pismo zaveta Sofije Dražić rođene u Vršcu Živanović, Novi Sad 1891
2.Glavna knjiga zaklade Sofije Dražić 1935-1948
LITERATURA:
1.Vida Brčin „Više od života“ Bečej, 1979. Dragiša Slavić
Foto: privatna zbirka Nade Jellkić
Mileva Matić (1945-1946)
dr Ema Dembic Notaroš (1946-1947)
napisao prvu istoriju bečeja 1955. godine "Iz prošlosti Bečeja"
Literatura: Dušan Opinćal "Znameniti Bečejci" Narodna biblioteka Bečej 2013.
(1929 Čurug - 2003)
Bečejska gimnazija osnovana je 1925. godine, a prva generacija učenika započela je školovanje u tek završenom, namenski građenom prostoru, u zgradi u kojoj se i danas nalazi. U poratnom periodu, izvesno vreme je imala i naziv „Todor Dukin“, u skladu sa novim državnim ustrojstvom i društvenim promenama.
Sredinom sedamdesetih godina prošlog veka doživela je sudbinu svih gimnazija bivše SFRJ, „Šuvarovoj reformi“ ukinute kao „elitističke“ škole. Tako je tradicionalna gimnazija postala „Centar za obrazovanje radnika u društvenim delatnostima“, a obuhvatala je već „usmerene“ učenike trećih i četvrtih razreda. Nova reforma od školske 1990/1991. godine rehabilitovala je tradicionalno gimnazijsko obrazovanje.
Uroš Vasin, sin zemljoradnika Anke i Save, rođen je u Čurugu, 1929. godine. Osnovnu školu završio je u mestu rođenja, a gimnaziju u Bečeju. Srpskohrvatski jezik i književnost diplomirao je na Filozofskom fakultetu u Beogradu, 1956. godine. Ubrzo nakon diplomiranja, dobija posao u Gimnaziji, kao profesor srpskohrvatskog jezika i književnosti, da bi, postao njen direktor 1962. godine.
Cilj Uroša Vasina nije bio samo održavati kvalitet obavezne nastave, već i brojnih vannastavnih aktivnosti, koje će, svaka na svoj način, doprineti porastu ugleda Gimnazije. U tom smislu značajno mesto su zauzimala ne samo razna takmičenja iz svih predmeta, već i sportske aktivnosti, pa i radne akcije, naročito u Goranskom parku.
Uroš Vasin je ustalio pravce gimnazijskih ekskurzija, a svaka je imala i svoj jasni edukativni cilj. Učenici prvih razreda obilazili su manastire i znamenitosti centralne Srbije, učenici drugih Makedoniju, đake trećih razreda put bi vodio u Dubrovnik, Crnu Goru, Bosnu i Hercegovinu, a maturanti su odlazili u Hrvatsku i Sloveniju. Pošto su tada ekskurzije trajale pet ili sedam dana, svaki gimnazijalac bi na ovaj način, makar i površno, upoznao sve republike bivše SFRJ. A svaku organizovanu grupu je pred njen polazak, bilo na ekskurziju ili radnu akciju, ispraćao direktor Vasin svojim govorom, koji bi obavezno završavao strogom napomenom: „Čuvajte ugled škole“.
Postojala je i druga, neformalna strana ličnosti Uroša Vasina. Ona se ispoljavala prilikom proslava banketa, ili neobaveznog druženja uopšte. Tada je bio opušten, izrazito društven i emotivan. Tokom maturskih večeri, obavezo bi tražio omiljenu staru pesmu „Milkina kuća na kraju“ uz koju je umeo i da zapeva. Valjda je zato, u skladu sa svojom prirodom istinskog veseljaka, razvijao društveni život i profesora i đaka. Otprilike desetak godina u Gimnaziji je negovana tradicija proslave Nove godine, posebno za đake , a posebno za zaposlene.
U inače uspešnoj i dugoj direktorskoj karijeri, najbolniji trenutak Uroša Vasina bila je, po rečima njegove supruge, pomenuta reforma obrazovanja, tj. uvođenje tzv. „šuvarica“. Hrabro je digao glas protiv tog svojevrsnog obrazovnog svetogrđa, što je polovinom sedamdesetih godina bilo ne samo nepoželjno, već gotovo i opasno suprotstavljanje. Izvesnu satisfakciju, istina zakasnelu, doživeo je povratkom gimnazija u obrazovni sistem.
U penziju je otišao 1987. godine, pošto je poslednje četiri godine svog radnog veka obavljao dužnost direktora bečejskog Doma kulture.
Uporedo sa radom u školi, Uroš Vasin je punih 36 godina volontirao kao predsednik Upravnog odbora Gradskog amaterskog pozorišta, odnosnog potonjeg Doma kulture. Pored toga, oprobao se i u glumi, pa je učestvovao u nekoliko amaterskih predstava lokalne pozorišne grupe. Kao što je već napred navedeno, imao je zapažene glasovne mogućnosti, što nije primaklo Milenku Šustranu, dirigentu Bečejskog hora, pa je prof. Vasin izvesno vreme bio i član ovog hora.
Deo svog slobodnog vremena posvetio je i svojoj tihoj ljubavi – istoriji, predano sakupljajući i zapisujući sve ono što je bilo povezano sa istorijatom dve žarišne tačke svog života – Čurugom i Bečejom.
Nagradjen je Zlatnom značkom Kulturno-prosvetne zajednice Srbije.
Literatura: Opinćal Dušan, Poznati Bečejci, Bečej,2010.
Foto: Opinćal Dušan, Poznati Bečejci, Bečej,2010.